Latvijas onkoloģijas plāns Eiropas vēža uzveikšanas plāna gaismā

Latvijas onkoloģijas plāns Eiropas vēža uzveikšanas plāna gaismā

17.05.2023

Cīņa ar vēzi ir viena no galvenajām Eiropas Komisijas prioritātēm veselības aprūpes jomā, tādēļ pirms diviem gadiem pieņemts Eiropas Vēža uzveikšanas plāns, kurā ir ietverta jauna pieeja vēža profilaksei, ārstēšanai un vēža slimnieku aprūpei. Pagājušajā gadā arī Latvijas valdība apstiprināja jaunu Onkoloģijas plānu, kura galvenais mērķis ir integrētu veselības aprūpes pakalpojumu attīstība, lai novērstu priekšlaicīgu mirstību no onkoloģiskām slimībām.

Latvijas vēža pacienti ir nevienlīdzīgā situācijā salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības valstīm, kā arī Lietuvu un Igauniju. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) ir secinājusi, ka Latvija nodrošina labu finansiālu pieejamību stacionārai un ambulatorai vēža pacientu aprūpei visiem iedzīvotājiem, taču nevienlīdzība un ierobežojumi pastāv attiecībā pret inovatīvām pretvēža zālēm, vēža profilaksi un aprūpes pieejamību.

Tiešsaistes semināra fokusā – Latvijas onkoloģijas plāna īstenošanas pirmais posms, īpaši Eiropas Vēža uzveikšanas plāna kontekstā, Latvijā iecerēto pasākumu atbilstība Eiropas plānam un iepriekšējos gados saņemtajām rekomendācijām, progress diagnostikas, inovatīvu medikamentu un ārstēšanas pieejamības, pacientu aprūpes uzlabošanā, valsts budžeta finansējuma palielināšanā.